Ana içeriğe atla

Vizyon

Türkçe günümüzde 200 milyondan fazla konuşuruyla dünyanın önemli dillerinden biridir. Türkiye Türkçesi ise gerek Türk dünyasında ortak iletişim dili olma yolunda ilerleyişi gerekse de Türkiye’nin özellikle son 20 yılda bölgesel ve küresel ölçekte yükselen bir güç olması sebebiyle ikinci/yabancı dil olarak ciddi ilgi görmektedir. Bu etkenlere, küreselleşen dünya şartlarıyla birlikte bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik sebeplerle yeni bir dil öğrenme arayışına girmeleri de eklenebilir.

Türkiye’nin gelişmesi ve iş hayatındaki rekabet sonucu yeni bir dil öğrenme gereksinimi de Türkçe’nin yabancı dil olarak ilgi görmesinde etkilidir. Bu bağlamda 2000’li yıllardan itibaren Türkçe öğrenimine yönelik talepte ciddi bir yükseliş olmuş, Türkçe 21. yüzyılın ilk çeyreğinin sonunda yabancı dil olarak tercih edilen dünya dilleri arasında yer almaya başlamıştır.

Bu çerçevede ASBÜ TÖMER Ankara’nın tarihî mekânlarında modern yabancı dil öğretim yöntemleri doğrultusunda son teknolojiyle donatılmış öğrenme ortamlarında Türkçe öğrenmek isteyen herkese kaliteli bir eğitim vermektedir. Dört temel dil becerisinin eşit ve etkili bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiği Türkçe kurslarında, öğrenci merkezli dil öğretimiyle yabancılara Türkçe öğretimine uzman eğitmenler eşliğinde hedef kitleye nitelikli bir dil öğretimi sunulmaktadır. Sosyal bilimler alanında ihtisaslaşmayı temele alan ASBÜ’de ayrıca öğretim süreci sınıf dışı kültürel etkinliklerle de desteklenmektedir.

 

Misyon

ASBÜ TÖMER Türkçeyi gerek akademik gerekse de sosyal gereksinimleri için etkili kullanma becerisine sahip hedef kitle yetiştirmeyi aynı zamanda Türkiye’ye ve Türk kültürüne yakınlık duyan yabancı dostlar kazanmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra ASBÜ TÖMER verdiği Türkçe eğitimiyle alanında ön plana çıkmayı, ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştirmeyi ve Türkiye’nin yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öncü kurumlarından biri olmayı kendine misyon edinmiştir.

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.